Nie podlegają. Definicja kontraktu pochodnego zawarta w EMIR nie obejmuje takich produktów. MiFID II nic tu nie zmienia, pomimo, iż same uprawnienia do emisji (a nie tylko derywaty emisyjne, jak dotychczas) uznaje za instrumenty finansowe.

 

Tak więc, w efekcie powstaje pewna niekonsekwencja (jak uważają niektórzy), iż obrót kasowy dotyczący uprawnień do emisji zostanie objęty MiFID II a nadal pozostanie poza zakresem EMIR.

 

Wynika to jednak jasno z przyjętej techniki legislacyjnej, gdzie EMIR w swojej definicji derywatu odsyła tylko do punktów 4 do 10 Sekcji C Załącznika I do MiFID, natomiast uprawnienia do emisji MiFID II lokuje w punkcie 11 (nowym).

 

Także w zakresie instrumentów pochodnych dotyczących emisji MiFID II nie zmienia status quo ponieważ takie derywaty podlegały dotychczas zarówno EMIR jak i MiFID i tak samo będzie pod rządami MiFID II.

 

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.