Alert prawny
Umowa pomiędzy POB i DUB - nowe kwestie do ujęcia
Nowe WDB nie określają zasad rozliczeń między POB i DUB albo pomiędzy POB i właścicielem zasobu tworzącego JG i bilansowanego handlowo w JB POB, wynikających z niezbilansowania JB spowodowanego odchyleniami JG od skorygowanego programu pracy (tj. niepoprawną pracą JG).
Skoro WDB tego nie określa, Strony będą musiały pochylić się nad takimi zapisami w umowie.
Nabycie mocy bilansujących nie ma związku z rynkiem mocy
Nabycie mocy bilansujących w ramach RMB (rynku mocy bilansujących), RBN (rynku bilansującego dnia następnego) oraz RBB (rynku bilansującego dnia bieżącego) ma na celu zapewnienie dostępności rezerw mocy.
Aktywacja energii bilansującej z nabytych mocy bilansujących oznacza wykorzystanie tych rezerw.
Powyższe nie ma związku z obowiązkiem mocowym z rynku mocy.
Podobnie energia bilansująca i energia niezbilansowania to też zupełnie odrębne sprawy ;-)
Październikowa nowela Rozporządzenia o KSE
23 października 2023 r. w Dz.U. poz. 2280 opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Rozporządzenie uzupełnia przepisy przejściowe związane z wejściem w życie nowych Warunków Dotyczących Bilansowania i odnosi się do przepisu, który stanowi, iż warunkiem utworzenia jednostki grafikowej jest pomyślne ukończenie procesu kwalifikacji wstępnej prowadzonego przez OSP, odpowiedniego dla zakresu usług bilansujących, które dostawca usług bilansujących będzie świadczyć przez tę jednostkę grafikową.
WDB i przebudowa rynku bilansującego zatwierdzone przez Prezesa URE
|
27 września 2023 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał Decyzję zatwierdzającą Warunki Dotyczące Bilansowania (WDB) a tym samym przesądzającą, iż rynek energii bilansującej w Polsce od 14 czerwca 2024 r. (termin wejścia w życie zmian w WDB) ulegnie diametralnym zmianom.
Jedynie wycenę rezerwy operacyjnej (punkt 12 WDB) wydzielono do odrębnego rozpoznania.
Jak wiele wątpliwości wywołują nowe uregulowania świadczy opublikowany przez Operatora raport z konsultacji projektu.
Wspomniane pytania powstały np. na styku zakresu działalności Dostawcy Usług Bilansujących (DUB) w odniesieniu do Podmiotu Odpowiedzialnego za Bilansowanie (POB), charakteru świadczonych przez nich usług, powiązania energii bilansującej z mocą bilansującą i usługami systemowymi, czy wreszcie rynkiem mocy.
Nie należy zapominać, iż polskie regulacje w tym zakresie są w dużym stopniu odzwierciedleniem obowiązujących w UE kodeksów sieciowych a także dyrektywy 2019/944 i rozporządzenia rynkowego 2019/943. Stąd w interpretacji WDB nie możemy od nich uciec.
Nowelizacja ustawy o OZE - nowe otwarcie dla energetyki lokalnej
1 października weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która implementuje do polskiego prawa kolejną część dyrektywy RED II dotyczącej wspierania OZE - zarówno na rynku energii elektrycznej, jak i rynku ciepła.
Energetyka lokalna |
W dniu 31 sierpnia 2023 r. ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona w Dz.U. 2023 poz. 1762.
Kilka dni wcześniej, 23 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Gruntownie zmodyfikowane przepisy o współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej (cable pooling), spółdzielniach energetycznych, klastrach energii, wspieraniu biometanu, modernizacji instalacji OZE, czy wreszcie wsparciu operacyjnym dla instalacji OZE to tylko niektóre aspekty nowego porządku dla energetyki lokalnej.
Czy obywatelskie społeczności energetyczne i pozostałe rozwiązania dedykowane energetyce lokalnej będą w stanie w odpowiednim terminie zastąpić wycofywane z użytku elektrownie węglowe - czas pokaże.