Standardy umowne w zakresie emisji CO2 - komentarze, porady, wzory
Uregulowanie potrąceń umownych w Emission Allowances Single Trade Agreement for the EU Scheme – uwagi krytyczne
- Kategoria: Wzory umów ramowych
Emission Allowances Single Trade Agreement for the EU Scheme to uproszczony wzór umowy IETA. Zawarte w tym wzorze przepisy o potrąceniach kwot umownych budzą pewne zastrzeżenia.
Adresy stron zawierających standardowe wzorce kontraktów IETA, EFET, ISDA
- Kategoria: Wzory umów ramowych
Poniżej podajemy adresy stron internetowych, gdzie znajdują się aktualne teksty najczęściej używanych w zakresie handlu emisjami standardowych wzorców umów.
Standardowe wzorce kontraktów - wprowadzenie
- Kategoria: Wzory umów ramowych
Praktyka handlu uprawnieniami do emisji CO2 wykształciła trzy odmienne standardowe wzorce kontraktów: European Federation of Energy Traders ("EFET") Allowance Appendix; International Emissions Trading Association ("IETA") Master Agreement; and the Confirmation of OTC Physically Settled EUA Transactions to the 1992 International Swaps and Derivatives Association ("ISDA") Master Agreement.
Stopniowe otwieranie rejestrów po blokadzie – wpływ na umowę IETA
- Kategoria: IETA
Stopniowe otwieranie rejestrów – co aktualnie ma miejsce – może zmienić kwalifikację prawną, ze zdarzenia o charakterze ogólnym i dotyczącym wszystkich rejestrów (Przypadek Zawieszenia) na zdarzenie dotyczące poszczególnych rejestrów (Siła Wyższa).
Taka zmiana oznaczałaby z kolei wprowadzenie terminu 9 dni roboczych, po upływie których druga strona umowy miałaby prawo do odstąpienia od umowy.
Odrzucenie KPRU II a zobowiązania z umowy IETA
- Kategoria: IETA
Jak zmiana przepisów prawa skutkująca brakiem możliwości transferu EUA wpływa na zobowiązania z umowy IETA? O ile ta niemożliwość świadczenia powstała po zawarciu umowy i dotyka tylko jednej ze stron, druga strona umowy uprawniona jest do odszkodowania.
Regulacja taka w zasadzie zrównuje w tym przypadku skutki tzw. Illegality oraz Event of Default. Warto o tym pamiętać i się odpowiednio zabezpieczyć, bowiem jest to rozwiązanie odmienne od przewidzianego np. w art. 495 polskiego kodeksu cywilnego. M.in. ze względu na to, iż ryzyko regulacji prawnych na rynku emisji jest znacznie większe niż na innych rynkach. I nie chodzi tu tylko o decyzję Komisji Europejskiej z dnia 11 grudnia 2009 r. odrzucającą polski KPRU II.
- Koncepcja „Przypadku Zawieszenia” (Suspension Event) jako sposób zarządzania nowymi ryzykami II Okresu Rozliczeniowego
- Forma zawiadomień faksowych pomiędzy stronami umów IETA, EFET, ISDA – porównanie wymogów i rekomendacja
- Trzydzieści dni na wycofanie wniosku o upadłość pod rygorem Event of Default w umowach IETA
- Uregulowanie Podmiotu Kontrolującego (Controlling Party) w umowach IETA