Przegląd orzecznictwa w sprawach unijnego systemu handlu emisjami
Wyrok Sądu z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie T-370/11
- Kategoria: Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Wyrok Sądu z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie T-370/11
Systemy handlu emisjami a pomoc publiczna
- Kategoria: Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Warte szerszego upowszechnienia są tezy stanowiska Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Sądu I instancji w wyroku sygn. akt T‑233/04 w sprawie uznania za pomoc publiczną przyjętego przez Królestwo Holandii systemu handlu uprawnieniami do emisji NOx. Abstrahując od szczegółowych okoliczności tego konkretnego sporu, w uzasadnieniu Sąd I instancji wyraził swój ogólniejszy pogląd – odbiegający od dotychczasowego stanowiska Komisji Europejskiej – w sprawie relacji przepisów regulujących dopuszczalną pomoc publiczną do upowszechniających się obecnie systemów handlu emisjami zanieczyszczeń.
Zasada równego traktowania a system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
- Kategoria: Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Warto przyjrzeć się, czy w Unii Europejskiej obowiązuje zasada równego traktowania w odniesieniu do zakresu podmiotów objętych systemem handlu emisjami. Dobry i aktualny przyczynek do tych rozważań stanowi wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (Wielka Izba) z dnia 16 grudnia 2008 r. sygn. C-127/07 w przedmiocie orzeczenia w trybie prejudycjalnym ważności Dyrektywy 2003/87/WE.
Dopuszczalność środków korygujących ex post w zakresie krajowego planu rozdziału uprawnień
- Kategoria: Europejski Trybunał Sprawiedliwości
Zmiany w instalacji emitującej CO2 jako podstawa przyznania dodatkowych uprawnień do emisji z rezerwy krajowej
- Kategoria: Sądy krajowe
Jest oczywistym, iż instalacje objęte systemem EU ETS w okresie obowiązywania KPRU mogą, w wyniku rozwoju działalności, podlegać różnorodnym zmianom: może np. zwiększyć się lub zmniejszyć moc instalacji, zapotrzebowanie na energię elektryczną, ciepło czy parę technologiczną.
Nie wszystkie z tych zmian będą uzasadniały przyznanie dodatkowych uprawnień do emisji CO2 z rezerwy krajowej.
Jednak są pozytywne wiadomości – restrykcyjne stanowisko KASHUE dotyczące interpretacji terminu „zmiany w instalacji” nie spotkało się z akceptacją sądu, który w tej sprawie przyznał rację instalacji. Przypadek ten dotyczył uruchomienia nowej linii produkcyjnej i zwiększenia obciążenia kotłów, bez zmian fizycznych w samej instalacji objętej systemem.
Wygrana instalacji może skutkować przyznaniem instalacji dodatkowych uprawnień z krajowej rezerwy.
W artykule omawiamy procedurę przyznania dodatkowych uprawnień do emisji CO2 (w tym tryb odwoławczy). Przede wszystkim jednak wskazujemy, jakie „zmiany w instalacji”, wbrew stanowisku KASHUE oraz Ministra Środowiska lecz zgodnie z orzecznictwem sądowym, mogą uzasadniać przyznanie takich dodatkowych uprawnień z rezerwy.