Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (Dz. Urz. UE L 334 z 17.12.2010, s. 17 - IED) zaczęła obowiązywać 6 stycznia 2011 roku z terminem transpozycji do prawa krajowego państw członkowskich do 7 stycznia 2013 r.
IED wprowadziła szereg bardzo istotnych modyfikacji do dotychczasowej regulacji dotyczącej zintegrowanej ochrony środowiska.
Do najistotniejszych zmian zaliczyć można znaczne zaostrzenie standardów emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania.
Został wprowadzony także obowiązek dorocznych pomiarów emisji całkowitej rtęci ze źródeł opalanych węglem.
Zgodnie z IED już od 1 stycznia 2016 roku zaostrzone standardy emisyjne powinny spełnić co do zasady zarówno istniejące jak i nowe obiekty energetycznego spalania, przy czym w odniesieniu do tych ostatnich wymagania emisyjne są szczególnie restrykcyjne.
Wymagania te muszą spełniać również obiekty, które korzystały z derogacji imiennych wynikających z Traktatu Akcesyjnego, po upływie terminów, na który dana derogacja imienna została przyznana.
Dodatkowo, z uwagi na wyrażoną w IED tzw. „zasadę łączenia”, zaostrzone wymogi emisyjne znajdują zastosowanie do mniejszych obiektów energetycznego spalania, podłączonych do wspólnego komina, których moc po zsumowaniu będzie równa lub przekracza 50 MWt.
Relacja ELV i BAT
Limity emisji (tzw. „ELV” – emission limit values) określone w części 1 I 2 Załącznika V dla istniejących oraz nowych obiektów energetycznego spalania stanowią wymagane minimum i w wyniku stosowania konkluzji BAT (Best Available Techniques) mogą zostać ustanowione bardziej rygorystyczne normy.
Konkluzje BAT są przyjmowane w formie decyzji Komisji Europejskiej i są aktem prawnie wiążącym.
Weryfikacja BAT następuje w okresach czteroletnich - patrz art. 21 ust. 3 IED:
"W terminie czterech lat od publikacji decyzji w sprawie konkluzji dotyczących BAT zgodnie z art. 13 ust. 5 odnoszących się do głównej działalności danej instalacji, właściwy organ zapewnia:
a) ponowne rozpatrzenie wszystkich warunków pozwolenia dla danej instalacji oraz, w razie potrzeby, ich aktualizację, aby zapewnić zgodność z niniejszą dyrektywą i, w szczególności, w stosownych przypadkach, z art. 15 ust. 3 i 4;
b) zgodność instalacji z tymi warunkami pozwolenia. Podczas ponownego rozpatrywania uwzględnia się wszystkie nowe lub uaktualnione konkluzje dotyczące BAT mające zastosowanie do instalacji i przyjęte zgodnie z art. 13 ust. 5 od chwili udzielenia pozwolenia lub jego ostatniego ponownego rozpatrzenia."
Niezależnie zatem od limitów emisji określonych w Załączniku 5 do IED stale prowadzone są prace nad przeglądem dokumentów referencyjnych BREFs.
Przegląd kończy się przyjęciem konkluzji BAT w postaci decyzji Komisji Europejskiej, co może powodować zaostrzenie standardów emisji IED.
Dyrektywa o emisjach przemysłowych została implementowana do polskiego prawa w ustawie - Prawo ochrony środowiska.
Określając warunki pozwolenia zintegrowanego dla konkretnej instalacji właściwy organ ma obowiązek uwzględnić wymagania zawarte w konkluzjach BAT.
|
Dokumentacja |
|
Linki |
Dyrektywa IED - pytania i odpowiedzi (FAQ) strona Komisji Europejskiej (ang.)