System świadectw pochodzenia to jeden z trzech systemów wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) funkcjonujący obecnie w Polsce.

 news   

 

11 stycznia 2024

Postanowienie Trybunału z dnia 11 stycznia 2024 r. w sprawie C-220/23 R. sp. z o.o. przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki

 

3 stycznia 2024

URE przypomina o konieczności skorygowania wniosków o wydanie świadectw pochodzenia w związku z ujemnymi cenami energii na Towarowej Giełdzie Energii

 

3 października 2023 

Komunikat URE, Prezes URE kontroluje wykonanie przez sprzedawców energii obowiązków OZE za lata 2021-2022

W zamian za generację energii z OZE producenci otrzymują tzw. zielone certyfikaty, które mogą zostać sprzedane za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii. Świadectwa pochodzenia wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Ze świadectwa pochodzenia wynikają prawa majątkowe, które są zbywalne i stanowią towar giełdowy stosownie do ustawy o giełdach towarowych. Rejestr świadectw pochodzenia prowadzi Towarowa Giełda Energii S.A.

Prawa majątkowe wynikające ze świadectwa pochodzenia powstają z chwilą zapisania świadectwa po raz pierwszy na koncie ewidencyjnym w rejestrze świadectw pochodzenia i przysługują osobie będącej posiadaczem tego konta.

Zapisywanie świadectwa pochodzenia w ww. rejestrze następuje na podstawie informacji o wydanych i umorzonych świadectwach pochodzenia przekazanych podmiotowi prowadzącemu rejestr przez Prezesa URE.

Przeniesienie praw majątkowych wynikających ze świadectwa pochodzenia następuje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu w rejestrze świadectw pochodzenia.

Na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 60 ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Klimatu ma możliwość interwencji na rynku certyfikatów poprzez ustanowienie wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (obowiązku OZE), tzn. określenia proporcji energii elektrycznej, którą przedsiębiorstwa obrotu energią muszą pozyskać z OZE. Delegacja ustawowa wymaga aby przy określeniu ww. udziału wzięto pod uwagę rodzaj podmiotu zobowiązanego, ilość wytworzonej energii elektrycznej w mikroinstalacjach i w małych instalacjach, zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych, dotychczasową wielkość udziału energii elektrycznej i paliw pozyskiwanych z odnawialnych źródeł energii w ogólnej ilości energii i paliw zużywanych w energetyce oraz w transporcie, ilość wytworzonego biogazu rolniczego, a także wysokość ceny energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym.

Ustanowienie odpowiedniej wysokości obowiązku OZE ma przyczynić się do zapewnienia stabilnych i przewidywalnych warunków funkcjonowania rynku OZE, dla wytwórców partycypujących w systemie świadectw pochodzenia.

0B19B936 D122 4AC0 8255 389794C946DB   Linki

  

Umarzanie świadectw, strona www Prezesa URE

Złóż wniosek o wydanie świadectwa pochodzenia energii elektrycznej, strona biznes.gov.pl

Wg opublikowanego 17 lipca 2020 projektu rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. proponowane jest utrzymanie w 2021 r. obowiązku na tym samym poziomie jak w roku 2020, tzn. 19,5% dla tzw. „zielonych certyfikatów” i 0,5% dla tzw. „błękitnych certyfikatów”.

W uzasadnieniu opublikowanego 17 lipca 2020 projektu rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. Minister Klimatu wskazał, iż:
- liczba instalacji korzystających z alternatywnych do systemu świadectw pochodzenia systemów wsparcia – systemu aukcyjnego oraz systemów feed-in-tariff i feed-in-premium systematycznie rośnie;
- nowe instalacje nie mogą ubiegać się o przyłączenie do systemu wsparcia opartego o świadectwa pochodzenia a istniejące instalacje mogą migrować do innych systemów wsparcia;
- część podmiotów kończy partycypację w systemie świadectw pochodzenia (z uwagi na zakończenie 15 letniego okresu wsparcia a także z uwagi na migrację istniejących instalacji do innych systemów wsparcia).

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.