W ustawie Prawo energetyczne w zakresie „ubóstwa energetycznego” znajdujemy definicje:

 

- odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej - jest to „osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966 i 984, z 2015 r. poz. 693 i 1220 oraz z 2016 r.poz. 195 i 1250), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energi ielektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej” (art. 3 pkt 13c); oraz 

 

- odbiorcy wrażliwego paliw gazowych - jest to „osoba, której przyznano ryczałt na zakup opału w rozumieniu art. 6 ust. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży paliw gazowych zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania paliw gazowych” (art. 3 pkt 13d).

 

Wysokość dodatku energetycznego jest ogłaszana corocznie przez Ministra Energii i zależy od iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym.

 

Zgodnie z artykulem 3 ust. 3 lit. d) Rozporządzenia o Unii Energetycznej w odniesieniu do zintegrowanych krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu, państwa członkowskie:


„szacują liczbę gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym, z uwzględnieniem niezbędnych usług energetycznych dla gospodarstw domowych, potrzebnych do zagwarantowania podstawowego poziomu życia w danych warunkach krajowych, a także z uwzględnieniem istniejącej polityki socjalnej i polityki w innych istotnych dziedzinach oraz orientacyjnych wytycznych Komisji dotyczących odpowiednich wskaźników ubóstwa energetycznego.

 

Jeżeli w ocenie przeprowadzonej z wykorzystaniem sprawdzalnych danych państwo członkowskie stwierdzi zgodnie z akapitem pierwszym lit. d), że liczba gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym jest w tym państwie wysoka, to włącza ono do krajowego planu orientacyjny cel dotyczący zmniejszenia ubóstwa energetycznego. Zainteresowane państwa członkowskie przedstawiają w swoich zintegrowanych krajowych planach w dziedzinie energii i klimatu ewentualne polityki i środki służące zwalczaniu ubóstwa energetycznego, w tym środki z zakresu polityki społecznej i inne odpowiednie programy krajowe.”

 

Zgodnie z artykuł 24 tego Rozporządzenia w przypadku stwierdzenia, że liczba gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym w danym państwie jest wysoka dane państwo członkowskie ujmuje w zintegrowanym krajowym sprawozdaniu z postępów w dziedzinie energii i klimatu:

 

„a) informacje o postępach w osiąganiu krajowego orientacyjnego założenia dotyczącego zmniejszania liczby gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz


b) dane ilościowe o liczbie gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym oraz, jeżeli są dostępne, informacje na temat polityk i środków dotyczących przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu.”


Komisja udostępnia dane przekazane przez państwa członkowskie na mocy powyższego przepisu Europejskiemu Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego.

 

Wg projektu Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK) opublikowanego przez Ministerstwo Energii w dniu 15 stycznia 2019 definicja i metodyka ubóstwa energetycznego będą dostosowane do polskich uwarunkowań.

 

W ramach zwalczania ubóstwa energetycznego w ww. projekcie KPEiK przewidziano w szczególności:

 

- programy pożyczkowe przeznaczone na finansowanie działań w zakresie modernizacji związanej z poprawą efektywności energetycznej, budowy, rozbudowy i modernizacji wewnętrznej gazowej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej,

 

- zakończenie uwalniania taryf w segmencie obrotu gazem oraz

 

- przyznawanie ryczałtu na zakup opału,

 

- monitorowanie ochrony odbiorcy wrażliwego paliw gazowych.

 

 

Artykuł 3 ust. 7 i 8 Dyrektywy 2009/72

 

7. Państwa członkowskie podejmują odpowiednie środki w ce­lu ochrony odbiorców końcowych, a w szczególności zapewnia­ją istnienie odpowiednich zabezpieczeń chroniących odbiorców wrażliwych. W tym kontekście każde państwo członkowskie określa pojęcie odbiorców wrażliwych, które może się odnosić do ubóstwa energetycznego oraz, między innymi, do zakazu odłą­czania takim odbiorcom energii elektrycznej w sytuacjach kry­tycznych. Państwa członkowskie zapewniają stosowanie praw i obowiązków dotyczących odbiorców wrażliwych. W szczególności podejmują środki w celu ochrony odbiorców końcowych na obszarach oddalonych. Państwa członkowskie za­ pewniają wysoki poziom ochrony konsumenta, w szczególności w odniesieniu do przejrzystości ogólnych warunków umownych, informacji ogólnych i mechanizmów rozstrzygania sporów. Pań­stwa członkowskie zapewniają uprawnionym odbiorcom rzeczy­wistą możliwość łatwej zmiany dostawcy. W odniesieniu do przynajmniej do odbiorców będących gospodarstwami domowy­mi środki te obejmują środki określone w załączniku I.


8. Państwa członkowskie przyjmują odpowiednie środki, ta­kie jak opracowanie krajowych planów działań w zakresie ener­gii przewidujących zasiłki z systemów zabezpieczeń społecznych w celu zapewnienia niezbędnych dostaw energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych, lub przewidujących wsparcie dla popra­wy efektywności energetycznej, aby rozwiązywać stwierdzone przypadki ubóstwa energetycznego, w tym również w szerszym kontekście ubóstwa. Środki takie nie utrudniają skutecznego otwarcia rynku określonego w art. 33, ani funkcjonowania rynku, a w stosownych przypadkach są zgłaszane Komisji zgodnie z przepisami ust. 15 niniejszego artykułu. Powiadomienie to może również obejmować środki przyjęte w ramach ogólnego systemu zabezpieczeń społecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   638FF221 B194 45E0 AB85 B7948BC2E7C5

    Dokumentacja   



 

 

 

 

Ustawa - Prawo energetyczne, artykuł 3 pkt 13c i 13d

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne, ustawy o dodatkach mieszkaniowych, ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, Druk nr 2698, 7 czerwca 2018 r.

 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 r. dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylająca dyrektywę 2003/54/WE, artykuł 3 ust. 7 i 8

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 i (WE) nr 715/2009, dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE, 98/70/WE, 2009/31/WE, 2009/73/WE, 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2013/30/UE, dyrektyw Rady 2009/119/WE i (EU) 2015/652 oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013, artykuł 3 ust. 3 lit. d), artykuł 24

 

Defining and measuring energy poverty in Poland, IBS Research Report 01/2019, 22 January 2019, Aneta Kiełczewska, Piotr Lewandowski, Jakub Sokołowski

 

Projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, Ministerstwo Energii, 15 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

0B19B936 D122 4AC0 8255 389794C946DB

    Linki    

 

 

 

 

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne, ustawy o dodatkach mieszkaniowych, ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw 

 

Projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r., Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, Numer projektu UD64

 

 

 

 

 

 

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.