System świadectw efektywności energetycznej (tzw. „białych certyfikatów”) jest obecnie głównym mechanizmem wsparcia efektywności energetycznej funkcjonującym w Polsce.

 news11 marca 2020

 

URE przypomina o terminach i zasadach umarzania świadectw efektywności energetycznej oraz uiszczania opłaty zastępczej przez podmioty zobowiązane 

 

 

Opiera się on na obowiązku nałożonym ustawą na przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym zrealizowania przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego lub uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) określonej ilości oszczędności energii finalnej poświadczonej za pomocą świadectwa (białego certyfikatu).

 

Dopuszczono także realizację obowiązku w formie opłaty zastępczej.

 

Wpływy z tytułu tej opłaty przeznaczane są na realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorców końcowych, a podmiot dysponujący wpływami z tytułu opłaty składa Ministrowi Energii sprawozdanie o wysokości środków przeznaczonych na realizację tych przedsięwzięć oraz uzyskanej oszczędności energii finalnej.

 

Aby uzyskać białe certyfikaty należy złożyć do Prezesa URE wniosek o świadectwo efektywności energetycznej wraz z audytem efektywności energetycznej.

 

Prawa majątkowe wynikające z białych certyfikatów są zbywalne, stanowią one towar giełdowy podlegający obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii S.A. (TGE).

 

Świadectwo efektywności energetycznej otrzymać można za działanie, w wyniku którego roczna oszczędność energii finalnej jest nie mniejsza niż 10 ton oleju ekwiwalentnego (toe) lub też za grupę działań tego samego rodzaju, których łączny efekt przekroczy 10 toe.

 

System białych certyfikatów wspiera realizację przedsięwzięć inwestycyjnych m.in. takich jak np.:

- izolacja instalacji przemysłowych,

- przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

- modernizacja lub wymiana oświetlenia, urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych lub w procesach energetycznych, telekomunikacyjnych lub też informatycznych, lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła.

 

Sposób, kształt i forma dalszego funkcjonowania w latach 2021-2030 mechanizmów stymulujących zachowania prooszczędnościowe będą zależeć od rozstrzygnięć w zakresie, w szczególności, implementacji nowej dyrektywy ws. efektywności energetycznej modyfikującej dyrektywę 2012/27/UE (2018/2002 z 11 grudnia 2018 r.).

 

Do końca 2018 r. Prezes URE wydał ponad 4400 świadectw efektywności energetycznej.

 

Białe certyfikaty - ewolucja systemu

 

 

System tzw. białych certyfikatów został wprowadzony w Polsce ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej.

 

Miał on się przyczynić do intensyfikacji działań w obszarze poprawy efektywności końcowego wykorzystania energii.

 

W związku z tym poszczególne grupy podmiotów gospodarczych zostały zobowiązane do realizacji przedsięwzięć, mających na celu poprawę efektywności energetycznej bądź zakupu świadectw efektywności energetycznej, które potwierdzały deklarowaną oszczędność energii przez inny podmiot.

 

Dodatkowo podmioty te mogły wnieść opłaty zastępcze.

 

Zgromadzone w ten sposób środki podlegały redystrybucji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

 

W pierwszych latach funkcjonowania system nie przyniósł zamierzonych efektów, dlatego został zmodyfikowany ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.

 

Zakres zmian obejmował rezygnację z przetargów, uproszczenie procedur przyznawania białych certyfikatów oraz odchodzenie od opłaty zastępczej.

 

Wg oceny zawartej w Projekcie Polityki Energetycznej Polski (PEP2040 w. 2.1 z 8 listopada 2019, s. 5) pomimo zmian legislacyjnych, „głównym impulsem dla podejmowania tego typu inicjatyw przez przedsiębiorców w rozpatrywanym okresie była konieczność utrzymania przez nie konkurencyjności”.

 

 

 

 

Poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, 7 czerwca 2019, Druk nr 3498, Uzasadnienie

 

Przedłużenie ważności świadectw efektywności energetycznej

 

Przedmiotowy projekt ustawy zmienia ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej w zakresie wydłużenia terminu ważności wszystkich świadectw przetargowych do 30 czerwca 2021 roku.

 

Do polskiego porządku prawnego system zobowiązujący do efektywności energetycznej został wprowadzony na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej (stara ustawa).

 

Zaczął on funkcjonować od dnia 1 stycznia 2013 roku.

 

Jednocześnie w ustawie z 2016 r. ustawodawca wprowadził przepisy przejściowe, przewidujące, że za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 września 2016 r. realizacja obowiązku uzyskiwania oszczędności odbywać się będzie na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej.

 

Natomiast za okres od dnia 1 października 2016 r. na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej.

 

Wprowadzony został także wyjątek, dotyczący sytuacji, w której przedsięwzięcie lub przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej zakończone zostały maksymalnie przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o efektywności energetycznej (czyli przed dniem 1 października 2016 r.), ale też nie wcześniej niż przed 2014 rokiem.

 

W związku z takim stanem prawnym, obecnie w obrocie są trzy grupy białych certyfikatów:

a) świadectwa „przetargowe”, tzw. PMEF (wydane na podstawie „starej” ustawy o ee),

b) świadectwa „roczne”, (PMEF_18 lub PMEF_19 – wydane na nowych zasadach, ale dla zakończonych przedsięwzięć bez sprawdzenia efektu zachęty),

c) świadectwa bezterminowe.(PMEF_F – wydawane na podstawie „nowej” ustawy ee).

 

Spośród tych trzech typów certyfikatów, tylko świadectwa przetargowe mają zostać przedstawione do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki najpóźniej do dnia 30 czerwca 2019 r., co zostało uregulowane w ustawie z 20 maja 2016 r. przepisami przejściowymi.

 

Zgodnie z art. 14 ustawy o efektywności energetycznej, przedsiębiorstwa energetyczne jako podmioty zobowiązane muszą uzyskać w każdym roku oszczędność energii finalnej w wysokości 1,5% ilości energii elektrycznej lub gazu ziemnego, wyrażonej w toe, sprzedanych w danym roku odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci na terytorium RP.

 

Szacuje się, że z uwagi na znaczne opóźnienia w wydawaniu świadectw efektywności energetycznej na podstawie przepisów ustawy z 2016 r. o efektywności energetycznej i liczbę nierozpatrzonych wniosków, obowiązek za rok 2019 (realizowany w terminie do 30 czerwca 2020 r.), nie będzie mógł zostać pokryty tymi świadectwami (PMEF_2019 i PMEF_F).

 

Nowelizacja idąca w kierunku wydłużenia terminu ważności świadectw przetargowych pozwoli zniwelować opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o wydanie świadectw przez URE, a także uniknąć niedoborów na rynku świadectw w roku 2020.

 

Wdrożenie proponowanej zmiany ma również na celu stopniowe przejście od systemu wsparcia efektywności energetycznej z wieloma rodzajami świadectw efektywności energetycznej, do systemu z bezterminowymi świadectwami efektywności energetycznej (PMEF_F), których na rynku jest obecnie bardzo mało.

 

Nie przewiduje się natomiast dużego wpływu proponowanych zmian na ceny energii.

 

  

 

 

 

 

0FBA7F4C 7E9A 4B8F 8423 8C6C37629512   Białe certyfikaty - kalendarium

 

 

 

11 marca 2020

 

URE przypomina o terminach i zasadach umarzania świadectw efektywności energetycznej oraz uiszczania opłaty zastępczej przez podmioty zobowiązane 

 

 

 

 

 

   638FF221 B194 45E0 AB85 B7948BC2E7C5

    Dokumentacja   



 

 

Ustawa o efektywności energetycznej 

 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z dnia 11 grudnia 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE

 

Projekt Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, Ministerstwo Energii, 15 stycznia 2019

 

Projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP2040 w. 2.1 z 8 listopada 2019, s. 5)

 

Poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, 7 czerwca 2019, Druk nr 3498, Uzasadnienie

 

Informacja Prezesa URE nr 36/2019 z dnia 21 maja 2019 na temat możliwości umarzania tzw. „przetargowych” świadectw efektywności energetycznej (instrument PMEF) oraz świadectw terminowych (instrument PMEF-2018)

 

 

 

 

 

0B19B936 D122 4AC0 8255 389794C946DB

    Linki    

 

 

 

 

Wzór wniosku o umorzenie świadectw efektywności energetycznej, URE

 

 

 


 

 

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.