Generalna umowa dystrybucji dla usługi kompleksowej (tzw. GUD-K) jest umową pomiędzy sprzedawcą energii elektrycznej a operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD), której zawarcie jest wymagane aby sprzedawca energii elektrycznej mógł oferować sprzedaż tej energii odbiorcom końcowym na podstawie umowy sprzedaży kompleksowej energii elektrycznej zgodnie z zasadą TPA (ang. third party access - prawo dostępu strony trzeciej do rynku energii elektrycznej).

 

Zgodnie z zasadą TPA, każdy sprzedawca energii elektrycznej ma prawo oferować sprzedaż tej energii odbiorcom końcowym na podstawie umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowej.

 

Warunkiem realizacji zawartych umów sprzedaży jest jednak zawarcie przez sprzedawcę umowy o świadczenie usług dystrybucji tzw. generalnej umowy dystrybucji (GUD) z OSD, do którego sieci przyłączony jest odbiorca obsługiwany przez sprzedawcę.

 

Natomiast realizacja umów kompleksowych wymaga zawarcia z OSD GUD-K.

 

Sprzedawcy, którzy pełnią funkcję sprzedawcy z urzędu, mają prawny obowiązek świadczenia usługi kompleksowej odbiorcom w gospodarstwie domowym niekorzystającym z prawa wyboru sprzedawcy.

 

Jak wskazuje Urząd Regulacji Energetyki (URE) w Sprawozdaniu z działalności Prezesa URE w 2018 r. (Warszawa, kwiecień 2019, p. 59):

 

- na OSD spoczywa obowiązek zawarcia GUD lub GUD-K ze sprzedawcą, który o to wystąpi,


- sprzedawcy nie mają obowiązku zawierania umów GUD i GUD-K, a tym samym obowiązku sprzedaży energii do poszczególnych grup odbiorców z określonych obszarów (za wyjątkiem sprzedawców pełniących funkcje sprzedawców z urzędu), zależy to od ich niezależnych decyzji biznesowych.

 

W 2018 r. funkcjonował wzorzec GUD-K opracowany przez Towarzystwo Obrotu Energią (TOE) oraz Polskie towarzystwo przesyłu i rozdział energii elektrycznej (PTPiREE).

 

Sprzedawcy energii elektrycznej dokonujący sprzedaży tej energii odbiorcom końcowym są zobowiązani do zamieszczania na swoich stronach internetowych oraz udostępniania do publicznego wglądu w swojej siedzibie informacji o cenach sprzedaży oraz warunkach ich stosowania.

 

Projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP2040 w. 2.1) z 8 listopada 2019 zawiera wzmiankę (s. 37), iż przewiduje się wprowadzenie obowiązku zawierania umów z konsumentami wyłącznie na podstawie GUD - celem jest aby wszystkie spółki dystrybucji miały podpisane umowy ze wszystkimi spółkami obrotu.

Ponadto przewiduje się wdrożenie obowiązku zatwierdzania GUD przez URE.

 
Warto zaznaczyć, iż w przypadku usług przesyłania energii elektrycznej umowa kompleksowa nie występuje.

 

 

 

 

   638FF221 B194 45E0 AB85 B7948BC2E7C5

    Dokumentacja   



 

 

 

Sprawozdanie z działalności Prezesa URE w 2018 r., Warszawa, kwiecień 2019, s. 59

 

 

 

 

 

 

0B19B936 D122 4AC0 8255 389794C946DB

    Linki    

 

 

 

 

 

 

 

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.