Komisja Europejska podjęła konsultacje ws. rewizji rozporządzenia EMIR. Konsultacje nie przynoszą, zasadniczo, większych rewelacji, z tym może wyjątkiem, iż Komisja Europejska zwróciła się do uczestników rynku o przedstawienie propozycji innego niż tak zwane "progi clearingu" sposobu wyodrębnienia podmiotów nie objętych dotychczas regulacjami rynku finansowego a których pozycja kontraktowa na rynku derywatów może mieć istotny wpływ na ten rynek.

 

Kolejnym punktem w odniesieniu do którego Komisja oczekuje stanowiska uczestników rynku jest hedging.

 

Należy pamiętać, iż hedging w rozumieniu nadanym przez rozporządzenie Emir został inkorporowany do szeregu instytucji MiFID II.

 

Należą tutaj progi zwolnienia pomocniczego MiFID II a także limity pozycji.

 

W obu powyższych kategoriach kontrakty mające charakter zabezpieczenia pozycji (wg kryteriów Emir) nie są wliczane dla obliczania ekspozycji kontrahenta niefinansowego.

 

Tak więc ewentualna modyfikacja definicji hedgingu w Emir może mieć wpływ także na ww. instytucje MiFID.

 

 

Dbamy o Twoją prywatność

Poprzez kliknięcie "Akceptuję" wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie na Twoim urządzeniu końcowym i użycie danych geolokalizacyjnych w celu optymalizacji działania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w dokumencie Polityka Prywatności.